Československá gotická subkultura vydává svůj hudební manifest

Stáhněte si zdarma výběr toho nejzajímavějšího z aktuální tuzemské temné scény.

DarkRoomDuke

The Duke – all & everything Podivný dark wave post punk projekt. Chtěl jsem pro něj zpěvačku, oslovil jsem dvě, ale ani jedna už se mi nikdy neozvala. Nedivím se jim, taky bych do toho se sebou nešel. Ale vlastně se mi tenhle zvuk začíná celkem líbit…

Výsměch?

Joyew – bass, y END a – guitar & vocals, P and A – synths &vocals, Kocour – drums Naše kapela Výsměch? z Poličky patří mezi stálá jména české dark scény. Od počátků došlo k mnohým změnám v sestavě, včetně obohacení o zpěvačku, která se stala zdrojem nové energie. Naše třetí album vyšlo u vydavatelství Cecek Records na podzim roku 2015.

Das Funus

Pavel “Ice” Cajthaml - vocals, synthesizers, lyrics, Valggrind - vocals, synthesizers, lyrics Český darkwave založený ve 2017. Inspirují je třeba The Frozen Autumn, Clan of Xymox a hudba 80. let.

Fara

Markus – bass, looper, voice, f/error – guitar, programming, voice http://www.kinderzimmer.sk

Kvapôčka koly v supermarkete. Krúžok salámy v miestnej mesiarni. Sáčok v sáčku, betón v betóne. Dvaja pracovníci obsluhujúci strunové mechanizmy za monotónneho doprovodu hluchej bubeníčky. Anjeli zvestujú nanebevstúpenie debility. Nič sa nevyrieši.

Phosgene Girls

alChymista Czernotta – vocals & keyboard & programming, Sunja Nera - vocals, xhurk 336 Blackotta – bass, TourChess Schwarzotta - guitar Přeloučské dark wave kvarteto Phosgene Girls působí na scéně od roku 2007. Na kontě má prozatím jediné album „Sunlight Hero“ (2012) a aktuálně pracuje na nové desce, na které se podílí i producentské eso John Fryer.

The Last Days of Jesus

mary0 the RobotJoker - lead vocal, Fessy - guitar, vocals, Anjou de Cou-Cou - keyboards and programming, Bajo – drums, dr. – bass http://www.thelastdaysofjesus.sk, https://www.facebook.com/thelastdaysofjesus

Slovenská skupina The Last Days of Jesus búra hranice hudobných žánrov a patrí medzi stálice medzinárodné gotické a deathrockove scény. Bratislavská kapela má za sebou koncertovanie po celej Európe i USA, albumy vydané v zahraničí a od založenie roku 1993 pomáha formovať tvár (nielen) bratislavské gotické scény.

Bratrstvo Luny feat. Petr Štěpán

Matěj Lipský - vocal; Darkthep & Pšotek - guitars; Haik - bass; Kobdzey - drums, percussions, keyboards; R.X.Thámo - lyrics, performance, production http://www.bratrstvoluny.com

S Bratrstvem Luny, zastřešujícím svou činnost souslovím LunArt Music, nechť jsou navždy spojovány nejen hudební projekty a koncertní vystoupení, ale i dark indie festival Magická noc trubadúrů a její novinový manifest Trubadúr. To je Bratrstvo Luny v komplexním náhledu, rozkročeno v čase a na více uměleckých frontách. Trubadúři Nové doby!

Tongue

Tongue T - vocals/guitar/bass/lyrics, Tongue J – vocals/drums/lyrics/production, Sudlice - artworks https://www.facebook.com/Tongue-233678876705842

Dva bratři, jedna dívka, tři mozky, dvě hrdla, jedna kapela, žádné koncerty. Jazyk, chtíč i magie, fetišismus i okultismus, temná energie. Nejspíš stále ještě první česká deathrocková kapela. Debut „At The Beginning“ vyšel roku 2012 na mezinárodních labelech Zorch Factory a AF Music. A dál? 

Gloom

Martin Pazdera – vocals, Igor Tinák – guitar, Miroslav Maľcovský – bass, Barbora Petrášová – keys, Radoslav Priputen - drums https://www.facebook.com/gloomslovakia

Slovenská melancholic/gothicrocková formace, založená roku 2001. Diskografia: CD „Nostalgia“ (2006, Mystic Empire Records), CD „Catharsis“ (2017, Metal Age Productions).

Noví Lidé

René Tomaides, Mejra Šlejhar – music, Mejra Šlejhar – lyrics https://www.facebook.com/NoviLide, http://www.novilide.bandcamp.com

Noví Lidé jsou hudební dvojicí a tvoří od roku 2013 ponurou elektronickou hudbu, která se pohybuje v mixu postpunku/darkwave. Minimalistické aranže a české texty jsou typickým znakem skupiny. Debutové album „Světlo a stín“ se skládá z 11 songů a o Stem mastering se postaral Moimir Papalescu.

580 Miles

Peter Chudík – synths, Miriam Christina – vocals/lyrics, https://www.facebook.com/580Miles, https://580miles.bandcamp.com/album/droit

580 Miles je slovensko-nemecká dvojica Miriam Christina (vokály, slová a všetko okolo vokálov, slov a aranžmá) a Peter Chudík (syntezátory – analógové + virtuálne – a všetky veci s hudbou súvisiace).

Vokoj feat. Espe

Espe – vocals & lyrics, Vokoj - noisy background https://www.facebook.com/imespe, https://soundcloud.com/vokoj

Espe - bílá čarodějka, symbolizuje ženskost, poloprůsvitnost. Vokoj - mechachický potapěč, noří se do lidských duší a zkoumá jejich temnotu. Kombinace obou, křehkosti, světla a ponurého industriálu, vytváří perfektní rovnováhu.

Ľahká Múza

Gudrun Snake - vocals, 677 - guitar & electronics, iNOVA - bass http://www.lahkamuza.net

Ľahká Múza vznikla v roku 1984 a funguje nepretržite 33 rokov na dark scéne. Jej hudba sa nedá jednoducho zaradiť, ide o nadžánrovú záležitosť, ktorá sa vyznačuje fúzovaním gitár, elektroniky, rituálnej rytmiky, výrazného ženského vokálu a originálnym performačným pódiovým prevedením. Kapela má na konte 9 albumov a DVD, hrá na všetkých významných európskych festivaloch a kluboch dark scény.

Isiolia

Julie – music & lyrics https://soundcloud.com/isiolia

Isiolia je sólový hudební projekt klávesistky Julie z Plzně. S hudební tvorbou začala roku 2010. V jejích písních figurují hlavně prvky temnějších žánrů, například darkwave/synthpop/EBM. Roku 2017 Isiolia vystoupila v Praze, kde předskakovala německé EBM kapele Grausame Töchter.

mulpHia

Richard Viduna – music & lyrics http://www.mulphia.net, https://mulphia.bandcamp.com/

Richard Viduna aka mulpHia už od roku 2007 oficiálně vydává u Advoxya records (5 CD). Styl: dark electronic/darkwave/EBM.

Projekt203

Sissi Enns – vocals, Ondrej P. – music & lyrics http://www.projekt203.sk, https://www.facebook.com/Projekt203/

Elektropopová formácia z Bratislavy. Snažíme sa v nasej krajine znova oživiť elektronickú hudbu a vrátiť ju tam, kam patri.

Dren

Šimon Hrábek - all https://soundcloud.com/deepspaceofmusic, https://www.facebook.com/DeepSpaceOfMusic

Projekt Dren (dříve Check.My.Pulse) je antižánrový jednočlenný projekt, který se objevil roku 2016 jako pokus najít svůj vlastní hudební jazyk, jímž by zachytával své nálady a deziluze. Veškerá hudba je sdílena zdarma.

Plague Called Humanity

Alex: vocals, Cypher: guitar, Dave: programming, BereNika: drums https://pchband.bandcamp.com/album/disconnection-2, https://www.facebook.com/plaguecalledhumanity

Plague Called Humanity se zrodili v roce 2014 a definovali svůj žánr jako cyberpunk (mix mezi EBM a crustem). Po mnoha koncertech (včetně festivalů jako Junktown nebo Schattenwelt) našli svůj zvuk a vydali první EP “Disconnection” (2017).

The Opposer Divine

Minor Float - music & lyrics https://theopposerdivine.bandcamp.com

The Opposer Divine založil Minor Float ako bočný projekt popri Terminal State v roku 2012. Zvukové instrumentálne pokusy vyústili do albumov vydaných najprv na nezávislom netlabeli, neskôr s použitím vokálu prišli dva albumy a jedno EP vydané pod Aliens Production. Projekt bol ukončený v roku 2017 samovydaním posledného albumu. Tohle je jeho poslední skladba.

Tábor Radosti

Josef H - synths, samplers, programming, System Failure - synths, samplers, programming http://www.taborradosti.com

Maskovaná dark ambientní dvojice Tábor Radosti působí na scéně přes dvě desetiletí. Během nich vydala pět řadových alb, kterými se zařadila po bok největších hvězd žánru. Nedílnou součástí jejich tvorby je i vizuální stránka, která činí z jejich živých vystoupení jedinečný hypnotický rituál.

BloodPact

Paula Cantare – vocals, Yak Hottcutt – sound https://soundcloud.com/bloodpactspace, https://www.facebook.com/bloodpactspace

Bloodpact tvoří pár Pavla Kantorová a Jakub Nečas, kteří spolu začali hrát zhruba před třemi lety. Pavla působila v kapelách Piča z hoven a Frau Frankenstein und Spüllboys. Jakub se věnuje vlastní produkci, mixu a masteringu. V Bloodpact se scházejí vize obou – darkwave electro s prvky dubstepu, ravu, punku a metalu. V roce 2016 jim vyšlo první EP, koncertovali na Junktownu, Hradbách samoty, ASC Klinice atd.

Whorewolf

WhoreWolf – music, lyrics, production https://www.facebook.com/WhoreWolf-Production-1133099190117492

Hudbe sa venujem od 13 rokov, dnes (27). Začal som ako producent hip hopových instrumentalov a MC, po 5 rokoch som projekt ukončil. Prepadol som temnej a elektronickej hudbe a neskor v roku 2015 štartujem nový aggro/hororcore/dark electro/industrial projekt pod názvom WhoreWolf Production.

Terminal State

Minor Float & Chris XX - music & lyrics https://www.facebook.com/terminalstate, http://tomasmutina.sk

Terminal State je už takpovediac stálica vo vodách českej/slovenskej EBM. Svoju hudbu vydávame pod patronátom Electro Aggression Records. Skupinu tvoria dvaja členovia Minor a Chris XX. Kapela stále aktivne koncertuje a v súčasnosti dokončuje svoj další album, ktorý by mal vyjsť v priebehu roku 2018.

Phragments

Matej, Sonic(k) - music & lyrics https://phragments.bandcamp.com

Slovenský projekt produkujúci dark ambient s orchestrálnymi prvkami a ťaživou atmosférou. Počas pätnástich rokov svojej existencie má na konte päť dlhohrajúcich albumov, niekoľko live albumov a kolaborácií. Albumy Phragments vyšli na Slovensku, v Izraeli, Taliansku a USA.

Vespertine Soul

Lukáš Luhan - music & lyrics http://bandzone.cz/_95512

Akustický počin z jižních Čech (Strakonice), jehož autorem je Lukáš Luhan, vznikl přetlakem vnitřních vizí okolo roku 2002. Inspirován samotou, přírodou a svobodou lidského Ducha při soumraku, vměstnán do pouhých 2 alb, přičemž druhé je stále ještě v procesu nahrávání.

Ke stažení

Stahuj z bandcampu a nebo přímo zde.

media

Tiskovou zprávu najdeš zde nebo nám napiš email.

Poděkování

Anafox, vena