Československá gotická subkultura vydává svůj třetí hudební manifest
Stáhněte si zdarma výběr toho nejzajímavějšího z aktuální tuzemské temné scény.XIII. století
Na české gotické scéně nenajdete větší jméno než XIII. století. A nejen tady. Legenda tuzemského gothic rocku, která povstala roku 1990 na troskách punkového kultu HNF, právem platí za hvězdu i v zahraničí. Za celých více než třicet let se u nás neobjevil nikdo, kdo by vlkodlačí smečku dokázal sesadit z gothrockového trůnu. A koncerty potvrzují, že „Třináctka“ má i po tak dlouhé době stále síly dost a dost…
Noví Lidé
Noví Lidé tvoří hudbu v hudebním stylu dark electro s přesahem do post-punku a dark wave. Od roku 2013 vydali dvě řadová alba: „Světlo a stín“(2017) a „Kruh“ (2020). V roce 2022 vydali dva singly „Naděje a klid“ a „Rezavý vítr“.
Bratrstvo Luny
Singl “Atlantida” ohlašuje příchod nového alba “Aquarius”. Jedná se o první autorskou skladbu nového frontmana kapely Bruze D., který s Bratrstvem Luny natočil i aktuální studiové album “Clamare” (2021). LunArt Music a post gothic - tak popisuje svou tvorbu kapela, která letos vydala i společný projekt s Petrem Štěpánem (XIII. století) “Luna nad Iglau”.
Munroe
Kytara, elektro a temné beaty, to jsou Munroe. Kapelu tvoří básník Jan Kunze a Vladimír Jaške. Nástrojový minimalismus, černobílá estetika, syrovost odkazující k Jarmuschově filmu Dead Man a trochu jesenického voodoo. Munroe, to je tribalní rokenrol, postavený na výrazném riffu a šamanském groovu. Píseň „Ochutnávač“ je z jejich druhé desky „Divoké kvítí“.
Výsměch?
Panda: “Když vznikal text, skákalo mi do hlavy ženské téma hodných holčiček prahnoucích po uznání, které slepě plní požadavky zvenčí a zcela přitom zapomínají na svou hodnotu. Jsou ovládány tím, co si o nich myslím ostatní, protože propadly pocitu, že jsou špatné. A pak moment, kdy ti to dojde a ty už v tom nemůžeš být ani o vteřinu déle. Možná se někdo může cítit zneužitý, ovšem zneužitý především sám sebou.”
Cathedral In Flames
We are the gods. We are the goths. We are Cathedral In Flames.
Not Another Vampire Song (music: Gatsby, lyrics: Phil Lee Fall, production: John Fryer)
Standard Society
Jsme Standard Society – audiovizuální umělecká skupina z Košic na Slovensku. Naše metody práce jsou dada, surrealismus a dokumenty. Hudební žánry, kterými se zabýváme, jsou ambient, industrial, noise, techno, punk a metal. Hrajeme elektronické živé koncerty.
Phosgene Girls
Temná kytarovka postavená na elektronickém základu se po tříleté odmlce vrací na pódia. Tříčlenná sestava PG se novými skladbami vrací ke svým patnáctiletým kořenům a zároveň projekcí mentální transformace hledají nová východiska ze stereotypní šedi současnosti.
Love My Science
LMS je projekt o jednej osobe/žene. Ingrid Rudavská skladá hudbu, píše texty, hrá na viacerých hudobných nástrojoch, maľuje a píše romány a poviedky. Hudba je inšpirovaná new wavom, post punkom, punkom a synth hudbou. LMS zatiaľ vydal dva albumy: „Perfect disorder“ a „Patterns“.
Rekrok 101
Slovensko-fínskaformácia pôsobiacav Helsinkách v zložení: Fujara (Jose Mikuš), synths+DAW (Henrich), vocals (Oskar). Žánrovo nevyhranená, s prvkami Synth-Ethno-Folklore-Industrial-Experimental. Na skladbe „Hirvimies“ spolupracoval Tomas Heriban (bass, t.č. Írsko; hrá za Dingwall a Sivcak Guitars).
AnAstromo
AnAstromo (Peter Chudík, člen 580_Miles) je sólový elektronický projekt ze Slovenska inspirovaný kosmickým prostorem. Od debutového alba „Promethia“ (2015) vydal několik alb a singlů, z nichž některé vizuálně a hlasově podpořila Sudlice a Nino Sable.
Dave Von Tenebrae
Jedná se o žánrově nevyhraněný one-creature projekt, jehož základní přísadou jsou temné osmdesátky, které jsou okořeněny fenyklem, pelyňkem a anýzem.
Papalescu2
Papalescu2 je hudební projekt Moimira Papalescu a jeho syna Mikiho. První album vydali před 5 lety, když mladému bubeníkovi bylo pouhých 11 let.“Android” je song ze zatím posledního alba „Homework2“. Skladbu zkomponoval Miki, vokodérové party nazpíval Moimir a robotku naprogramovali v hlasovém editoru oba protagonisté společně.
Isiolia
Isiolia je sólový projekt pocházející z Plzně. Klávesistka Julie začala s hudební tvorbou v roce 2010 a v jejích písních figurují hlavně prvky synthpopu, darkwave a EBM. V roce 2021 vydala Isiolia svůj debut „I Saw It Coming“ a v roce 2022 vystoupila na festivalu Prague Gothic Treffen.
Lakeside X
Lakeside X je synthpopová kapela z Prahy. Jejich zvuk je často přirovnáván ke kapelám jako Mesh, De/Vision, nebo dokonce Depeche Mode. Kapela se v letošním roce vrátila po desetileté pauze s novým, již čtvrtým albem s názvem “Love Disappears” v produkci Daniela Myera.
Projekt203
Projekt203 – Slovenska formacia, ktora produkuje hudbu s jedinecnym elektro/gitarovym zvukom. Zakladateľ formácie je autor a producent Ondrej Pešek. Jeho skladby sú sprevádzané výrazným vokalom Sissi Enns a gitarou Dirty77.
Alt
ALT je elektronický projekt s prvky industrial, dark wave i novoromantismu.A utorem textů a hudby je Roman Halouzka. Je také jedinou tváří a hlasem celého projektu. Texty popisují lidské vztahy i romantičtější vidění světa. 11/2022 vydává online debutové EP „Sobě“.
Latexotiq
Dark electro dance projekt rezonující současnou fetish scénou, který klade striktní důraz na divokost, rytmus a taneční kreace v energickém a vyhraněném melancholicko-magickém a emotivně ponurém pojetí niterních vjemů nejhlubších zákoutí temných duší.
Body Of Pain
Jana Vytisku není třeba moc představovat. Kdo se orientoval v potemnělých pražských klubech předcovidové éry, nemohl na garážového Doriana Graye a úspěšného malíře nenarazit alespoň pětkrát týdně. Jeho hudební alter ego nejprve válčilo ve službách kapely Johnny the Horse, během lockdownů ale odložil kytaru do kouta, pořídil si analogové syntezátory a se svojí přítelkyní Terezou Ovčačíkovou založil nový coldwave/darkwave projekt Body of Pain. Absolutní lásku k žánru důsledně aplikovali na svém debutu „We No Longer Exist Anymore“. Asi těžko budete na současné scéně hledat víc sexy kapelu. A zároveň to je hudebně dokonalá reminiscence staré dobré EBM. – Kay Buriánek
Bolehlav
Bolehlav je projekt Michala Milka, který spojuje nejlepší okamžiky tvrdého dubstepu s drum’n’bassovým švihem, metalem, úderností industrialu a šmakem špinavých experimentů. Výsledkem je hudba jako neurotická porucha, zlámané beaty, zkroucené basy, ofenzivní kytara a texty rozkrájené Occamovou břitvou jen na ta nejdůležitější sdělení. Debutové EP „Don’t Believe In No Ghosts“ vydal roku 2019 francouzský label Audiotrauma.
Mia Bohemia
Jitka Charvátová (Skyline, Oceán) aka „Mia Bohemia“ a Martin Pavlík (Frontier Guards). Tvorba předkládá posluchačům vlastní „individuální vesmír“ jehož obsahem jsou interpretace přírodních elementů země, vody, vzduchu, ohně a jejich interakce s člověkem. Projekt chápe svou tvorbu jako iniciační cestu, jejíž základní myšlenkou je chuť cítit, vnímat, plout těmito živly/energiemi, pokládat otázky a nacházet odpovědi.
Hank Rosse & The Light Beyond
„Kdo mi napíše písničku?“ Tak zněly žádosti na fóru songwriterů. Hank Rosse nelenil a napsal „A Song For Me“. Text asi nemohl dopadnout jinak než jako hymna egoismu přenesená do kulis romantického vztahu. Přes snahy o inspiraci současným rock-popem (z Marsu) z ní nakonec vystrkují růžky ozvuky SOM.
Warteraum
Warteraum je Misha Nyman-Sramkova. Umělkyně a producentka s českými kořeny, žijící ve Vídni. Projekt jedné ženy, který objevuje temné a futuristické aspekty synthpunku a industrial popu. Vítejte v budoucnosti. Budoucnost vám donese album “Mars Delta”.
Eclipsed
Projekt Eclipsed je zakladatelem, průkopníkem a jediným vyznavačem mezigalaktického planetárního stylu zvaného “klingondisco”. Skladba “Hooloovoo” je písní z připravovaného nového alba. Členové skupiny žijí v nekonečné časové smyčce, ale můžete je znát například z projektů kifoth, l.i.o.b. nebo samhain.
Opertus
Neoklasicistní sbor Opertus představuje smyslný osobitý protagonismus hudebního romantismu, který přináší na současnou českou hudební scénu těžkou a vysoce atmosférickou polohu ztvárnění hlubokých emocí transformovaných do orchestrální kompozice.